Бивша заједница између три садашња народа, Срба, Хрвата и Муслимана (Бошњака), вечита је инспирација нашим уметницима. Нарочито филмаџијама, који у разним ТВ форматима негују тематику распада Бивше заједнице, од којег се изгледа још нисмо опоравили. Чини нам се и сигурни смо у то да се апетит прво отворио др Нелету Карајлићу, некадашњем члану Топ листе надреалиста и Забрањеног пушења, те је давне 1995. године, на самом крају рата, одлучио да сними хумористичку серију која ће дословно да се наруга са свим аномалијама које су снашле већ поменуте народе у већ поменутом рату.
Радња серије Сложна браћа (1996) смештена је на неподељеној територији око које се завађени народи нису успели никако договорити (тзв. КОТА 0,00657), стога је Међународна заједница била приморана да је стави под протекторат УН. Једини објекат на овој територији, јесте објекат становите куће Халимић у којој се налази кафана под називом „Сложна браћа“. Та кафана је постала једино место у послератној Босни где се могло неометано пословати. Постала је војно-економски полигон за све врсте малверзација и махинација које бисте могли замислити. Пратећи јединствену тему и карактеристичне ликове, серија постаје омиљена међу публиком у свим бившим републикама, иако је снимљена од „српске руке“.
Нешто касније, после двадесет шест година, публика на овим просторима има освежену верзију култне серије. Сложна браћа: Next đeneration (2022) прва је серија у овој години и представља својеврсни наставак серије из деведесетих. Локација на којој се одвија радња се не мења, па чак ни чињеница да је статус те територије остао непромењен. Једино што се променило то су ликови и време. Власник кафане није више Фикрет Фико Халимић (Владимир Савчић Чоби), већ његов син Кемал Кемица Халимић (Марко Гверо), а времена нису више она ратна, већ ова наша, мирнодопска, са све епидемијом и модерним технологијама.

Шта нам ново доноси Next đeneration?
Иако ће се сваки малициозни, али и онај добронамерни гледалац, сложити да овај наставак не може никако бити бољи од оригинала, Next đeneration нам ипак може донети неке занимљивости приликом тумачења и поређења њених ликова са ликовима из прве сезоне. Дакле, оно што се поред локације и неутралне улоге страног посматрача (Уједињене нације) није променило у серији то је структура необичних карактера који су засигурно највише допринели на квалитету у освеженој Сложној браћи. А то је и најважнија карика када се ради о хумористичком садржају. Стога би било пожељно уочити њихове особине, врлине и мане, које умногоме доприносе динамици серије и константном „држењу пажње“ код гледалаца.
Само су два лика пренета у наставку! То су карактери Чорбе (Никола Пејаковић) и Нане (Дарко Остојић). Њихове су комичне досетке забављале гледаоце, а њихово делање утицало на развој радње у првој сезони. У новој серији Чорба и Нана су мање заступљени неголи у старој. Нана је тек пар пута била присутна, а уместо урнебесних коментара изрекла је тек неколико мање примећених реплика. Чорба је нешто присутнији, ради и даље на паркингу испред кафане, чувајући своје „линије“ и корећи непрописно паркиране госте. Док је у ратном окружењу Чорба ,,спашавао“ новинара из минског поља, сада у мирнодопским временима, Чорба постаје инфлуенсер, те уводи гледаоце у сваку епизоду представљајући јунаке серије током шпице.
Као глумац, присутан је и др Неле Карајлић. Овога пута за себе је одабрао неколико ситних, епизодних улога. Оне су свакако од мањег значаја, у односу на оне карактере из прве сезоне. Тамо је глумио једног од представника Хрвата, Херцеговца Миљенка Ћутука. Такође и оног симпатичног и непрофесионалног спикера Тихомира, који је кроз вести из епизоде у епизоду свесрдно препричавао садржај серије. Поред Нелета, ту је и Зоран Цвијановић, који такође не игра своју првобитну улогу (Зоран Валута – Киза). У овој сезони он је Словенац, што је већ добро опробан глумачки задатак за њега, знајући да је изврсно „скинуо“ Словенца играјући Змага у Црном Груји.
Мноштво ликова
Сви остали ликови су наново осмишљени! Глумачка постава је нова са додатним багажом некадашњег успеха серије и већ унапред изгубљене битке са изразито захтевним гледаоцима. Онако како је конципирана прва сезона серије, на тај начин је поткована и друга. Тако се и овде три народа поново надмећу око једне ствари! Око мистериозног програма 7Г+, који је ни мање ни више од планетарног значаја, слично попут некадашње „тајне пошиљке“ због које се наводно водио братоубилачки рат!
Скоро сваки карактер у овој сезони има свог парњака из култног првог дела. Бошњачку (муслиманску) страну заступају већ споменути Кемица Халимић, власник кафане, и Неџад Халимић (Милан Ковачевић), звани Ђани, Кемалов брат од стрица и званични представник Привредне коморе БиХ. Из епизоде у епизоду, Ђанију се указују силне идеје преко којих жели да оствари лаку добит. На идејном плану овај карактер личи на култног Ченгу (Горан Султановић). Он је зарад својих личних интереса у потпуности користио ресурсе кафане „Сложна браћа“ и њен гео-стратешки положај. Тако и саме власнике – породицу Халимић (Фико, Муте и Мемара).
Што се тиче Хрвата, они и даље долазе из Федерације БиХ, тачније из Мостара. Викторија Ћошко (Наташа Нинковић) и Динко Обло (Љубиша Савановић), симпатичан су тандем врхунских превараната који отворено раде са Ватиканом и отворено се диче чланством Хрватске у Европској Унији. Међутим, у своја четири зида, из дубине душе, презиру то чланство јер добро усклађена „еуропска бирократија“ не дозвољава да се на тлу Хрватске обављају било какве малверзације. Као и код Бошњака, ова два карактера су пандан онима из прве сезоне! Тако је Викторија пандан Миљенку (Неле Карајлић), а нешто мање промућурнији и мање покваренији Динко Обло пандан је још мање промућурном Мањини (Петар Божовић).

Срби, односно српски дуо, и у овој сезони испуњавају епитете дивљих и тврдоглавих… Што је иначе стереотип који се исмева у серији. Такво стање доказују веома упечатљиве сцене прве сезоне у којој Кецман и Киза долазе у кафану уз пратњу рафалне паљбе. Додуше, сада је њихов примитивизам ублажен, те је константно наоружање Срба нешто мање експлоатисано у новим епизодама. Када је реч о „данашњим“ Србима, пандан тврдоглавом и неуравнотеженом Војиславу Кецману (Живојин Жика Миленковић) је доста бучнији, али значајно окренутији бизнису, дежурни русофил Славко Брђанин (Радослав Рале Миленковић). Кизу Валуту, односно некадашњу Цвијановићеву позицију у серији, замењује Гиле (Андрија Кузмановић), који такође представља београдски бизнисменски естаблишмент.
До измена је дошло приликом осмишљавања преосталих ликова. Њихово делање нимало или скоро нимало не личи на претходнике из прве сезоне. Фикин брат Муте Халимић (Давор Дујмовић) добија извесну замену у карактеру Мирсада Милија Халимића (Амар Ћоровић), Кеминог сина, који такође ради као конобар и највише се залаже за кафану, за угоститељски потенцијал објекта. Међутим, разлика између ова два карактера је драстично велика! Код Мутета смо видели погрбљеног и заосталог угоститеља са комичним досеткама, али и са честим испадима нервозног понашања. С друге стране, његов нећак Мили је бастион оптимизма са широким осмехом „од ува до ува“. Често уплетен у преваре своје фамилије и својих гостију, увиђа њихову штетност. Али, заведен неизмерним поштовањем према старијим генерацијама, он се не супротставља већ спонтано чека расплет догађаја. Из свега тога он излази чистији него што је био.
Такође, између две сезоне проналазимо још један пар карактера. Могло би се рећи да у овом случају не постоји ниједна сличност. Лик превртљиве конобарице-шпијунке Сребре (Наташа Нинковић) замењена је конобарицом-снајком Радицом (Маја Чампар), Милијевом девојком и „не баш тако паметном“, како у најави говори Чорба. Док је Сребра говорила неколико страних језика и активно радила са свим зараћеним странама, Радица је добра и наивна особа и живи у складној вези са својим партнером. Поседује неизмерну жељу да се пресели негде у иностранство јер увиђа да „овде нема живота“. И поред настојања да добије канадске папире, њен не баш тако чврст став на почетку сваке епизоде побија Мили и казује: „Каква Канада на овакву лепоту! У Босни је будућност!“.
Тајна лозинка
Next Đeneration је уистину блажа верзија но она прва сезона послератна и пост-дејтонска, када је било прилично ризично шалити се на рачун још увек свеже несреће, када се ране још нису зацелиле. Ипак, ни ова времена нису оставила простор за комотнију шалу. Доказују нам да су врсте таквих рана још увек отворене. Да је линија танка између пријатељства, сарадње и жестоких сукоба. Поред тога, уметнути су и други модели савременог живота чије су последице далекосежне. Ту су растројство између генерација, неснађеност младих, опште неповерење и честе несугласице међу људима.
Иако је реч о хумористичкој серији, која првенствено жели да насмеје и да на неки начин оживи нама драге ликове из прве сезоне правећи омаж некадашњим временима, у новој сезони имамо слику данашњег друштва како на приватном плану, тако и на овом ширем, геополитичком, регионалном и глобалном што је свакако добра упутница за све гледаоце следећих генерација које ће можда бити расположене за све сезоне ове серије и које ће уживати у овој комедији забуне – тајна лозинка им је: „Десет у пола с луком!“.